Začátky

Florbal se u nás začal rozšiřovat v 90. letech 20. století. Většina našeho týmu k němu přičichla na základní škole. A jelikož jsme hokejový národ, nikdo s tímto sportem neměl problém. Jako alternativa hokeje byl a je ideální.

Dva členové týmu, konkrétně Radomír Byrtus a Adam Nalewajka, byli u počátku prvních tréninkových zápasů v tělocvičně ZŠ na Dolanech. Psal se rok 1998 a hrálo se na malé branky, většinou v družstvech po třech hráčích (chytal vždy ten, co byl nejblíže branky).

Jiná skupinka téměř současně (v roce 1999) začala hrát florbal (nebo spíše hokejbal) na betonovém hřišti za polskou ZŠ. Z našeho týmu Adam Gabzdyl, opět Adam Nalewajka a Daniel Betík (příležitostný hráč).

Tyto florbalové sešlosti bohužel nevydržely dlouho (končily v roce 1999), a tak účastníci hráli v jiných městech a vesnicích.

Jedním z důležitých míst v historii našeho klubu je Horní Suchá, kde se v nové hale scházeli místní nadšenci a pod názvem Butchers pokračují v notně obměněné sestavě do dnešního dne.

V roce 2005 začal hrát v týmu Butchers Adam Nalewajka, ke kterému se postupně přidali další členové našeho týmu: Brankáři – Daniel Fukala a Tomasz Chorzempa. Dále Stanislav Michalec, Pavel Blus,  Jakub Dobrovolný , Richard Wagner, Marek Zaremba. Zajímavým členem našeho týmu je Dalibor Tůma, který je jedním ze zakladatelů hornosušských Butchers, ale který už v týmu Horní Suché nepůsobí a přestoupil k nám (teď většinou hraje v poli, příležitostně chytá).

Stonavský florbal se opět objevil v tělocvičně základní školy na Dolanech v roce 2006. Organizace se ujali Andrzej Bystroń a Marian Szczepański. Systém byl pořád tři na tři na malé branky. Hráče ze Stonavy doplňovala skupinka z Karviné, účast se pohybovala do 10 lidí, hrálo se v pátky. Cílem bylo hlavně si zahrát a udělat si žízeň na pozdější návštěvu místní hospody (to nám ostatně zůstalo do dneška). Ze známých jmen z dřívějška tam hráli Adam Gabzdyl, Adam Nalewajka, Daniel Betík, Marek Zaremba. Dále pak Zbigniew Gabzdyl, Vojtěch Feber, Tomáš Jelen, Paweł Hok, Marek Wróbel, Tomasz Milerski, Mirosław Socha, Jiří Wawrzyk, Radek Böhm (všichni ze Stonavy), Filip Junga, Tadeusz Szymik, Zbyszek Grabowski, Michał Pastuszek (z Karviné). Fotografie níže je z roku 2009. Adam Gabzdyl vlevo, uprostřed Mirek Socha, vpravo Zbigniew Gabzdyl.

V tomto období jsme dokonce odehráli čtyři přátelské zápasy, dva z hornosušskými Butchers (oba na hřišti v Horní Suché, oba vítězné) a dva na turnaji v Komorní Lhotce (19. 2. 2010). S místním týmem jsme prohráli. Výhru jsme si připsali v zápase s výběrem Ostravské Univerzity. Fotografie níže ze zápasu s Komorní Lhotkou.

V roce 2009 obec Stonava postavila sportovní halu u fotbalového hřiště na Sokolce. Zdálo se, že přesun bude okamžitý, ale opak byl pravdou. První půl rok jsme pokračovali v malé tělocvičně. Až v březnu roku 2010 se Adam Nalewajka rozhodl uspořádat první tréninkové zápasy a také přátelské utkání s Komorní Lhotkou. Do června se hrálo ještě na obou místech, od září 2010 se však už hrálo pouze ve sportovní hale. Jelikož ve sportovní hale je potřeba hrát klasicky 5+1, bylo potřeba sehnat více hráčů. Tady nastala fúze s hráči Butchers (nutno podotknout, že většina našich hráčů už v Horní Suché nepůsobí). Ze zápasů máme podrobné údaje, se kterými Vás seznámíme v dalších částech.